Media o otwarciu Kompleksu Solarnego, które odbyło się 22 lutego 2015

W mediach zarówno polskich, jak i zagranicznych pojawiło się sporo relacji dotyczących otwarcia dla zwiedzających Kompleksu Kultu Solarnego w świątyni Hatszepsut, które odbyło się 22 lutego 2015. Spis oraz linki do tych relacji można znaleźć w zakładce MÓWIĄ O NAS.

CECE 7th - Europejska Konferencja Egiptologów w Zagrzebiu, 2-7 czerwca 2015

W dniach 2-7 czerwca odbędzie się siódma edycja Europejskiej Konferencji Egiptologów "Egypt 2015: Perspectives of Research", tym razem w Zagrzebiu. W środę, 3 czerwca, członkinie Misji Hatszepsut wygłoszą następujące referaty:

godz.  9.40 Jadwiga Iwaszczuk, IKSIO PAN

Battle scenes from the temple of Thutmose I in Gurna

godz. 10.00 Kamila Braulińska, UW

Some Remarks on the Lion Iconography in the Temple of Hatshepsut at Deir el-Bahari

Konferencja jest organizowana przez kilka ośrodków naukowych: Departament Historii Centrum Chorwackich Studiów Uniwersytetu w Zagrzebiu (reprezetnowany przez dr. Mladena Tomorada), Chorwacki Związek Antropologii Medycznej Chorwackiego Związku Medycznego (reprezentowany przez dr. Mislava Čavkę) oraz Departament Kultur Starożytnych Humanistycznej Akademii w Pułtusku (reprezentowany przez dr Joannę Ppielską-Grzybowską). Konferencja jest również wpółorganizowana przez Chorwacki Instytut Historyczny, Chorwacką Krajową Radę Nauk Historycznych oraz Chorwackie Stowarzyszenie Historyczne.

Konferencja odbędzie się w Chorwackim Instytucie Historycznym w Zagrzebiu.

Program konferencji można znaleźć TUTAJ.

Wywiad z głównym architektem Misji Hatszepsut, dr Teresą Dziedzic

W stronie internetowej Politechniki Wrocławskiej ukazał się wywiad z głównym architektem Misji Hatszepsut, dr Teresą Dziedzic. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Wywiad można znaleźć TUTAJ.

II Sympozjum Młodych Egiptologów

W dniach 24-25 kwietnia 2015 roku w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu odbędzie się II Sympozjum Młodych Egiptologów, podczas którejgo będzie można wysłuchać referatów członków Misji Hatszepsut.

II Sympozjum Młodych Egiptologów to kolejne z cyklu spotkań studentów i doktorantów z całej Polski, których zainteresowania badawcze dotyczą starożytnego Egiptu. Organizowane Sympozjum jest kontynuacją tradycji i idei Konferencję Studentów Archeologii Starożytnego Egiptu (KSASE).

Program konferencji można znaleźć TUTAJ.

O Misji Hatszepsut w najbliższym czasie

W najbliższym czasie dr Zbigniew E. Szafrański będzie mówił m.in. o Misji Hatszepsut 17 kwietnia w egipskiej telewizji, natomiast  28 kwietnia w Ambasadzie Czeskiej w Kairze w  ramach cyklicznych konferencji Grupy Wyszehradzkiej - "Egyptological Evening" zostaną wygłoszone dwa wykłady dotyczące Misji:

Dr Zbigniew E. Szafrański, „From prehistory to Roman university and hermitages – the PCMA works”

Izabela Maria Uchman, "History, symbols, time and art. Conservation and restoration of the wall painting at the Temple of Hatshepsut"

Więcej informacji TUTAJ.

Notka o otwarciu Kompleksu Kultu Solarnego w pierwszym numerze nowego biuletynu Ambasady Polskiej w Kairze - Mazurek

W pierwszym numerze nowego biuletynu Ambasady Polskiej w Kairze pt. "Mazurek" ukazała się notka doktora Zbigniewa E. Szafrańskiego o otwarciu Kompleksu Kultu Solarnego w świątyni Hatszepsut, które odbyło się 22 lutego 2015 roku.

Biuletyn można przeczytać TUTAJ. Notka znajduje się na 3 stronie.

Wykład dr Marty Sankiewicz w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

Serdecznie zapraszamy na wykład dr Marty Sankiewicz pt. „Równi i równiejsi, czyli o wspólnym panowaniu Hatszepsut i Totmesa III”, który odbędzie się 14 kwietnia o godz. 18.00 w sali dydaktycznej w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu (ul.Wodna 27). Wstęp wolny.

Current Research in Egyptology XVI, 15-18 kwietnia 2015 w Oksfordzie

W dniach 15-18 kwietnia odbędzie się konferencja Current Research in Egyptology XVI w Oksfordzie, w której udział wezmą członkowie naszej misji. Filip Taterka przedstawi referat pt. Hatshepsut’s Expedition to the Land of Punt - Novelty or Tradition?, natomiast Katarzyna Kapiec zaprezentuje poster pt. Travel of Artifacts - Objects from Hatshepsut’s Temple in Deir el-Bahari in the Museums’ Collections Around the World, dotyczący powstającej bazy danych zabytków muzealnych ze świątyni po okresie Hatszepsut. Baza ta oraz baza zabytków z okresu Hatszepsut, utworzona przez Jadwigę Iwaszczuk, są regularnie wprowadzane na naszą stronę w zakładce Katalog obiektów muzealnych.

Program konfrerencji Current Research in Egyptology XVI można znaleźć TUTAJ oraz TUTAJ.

V Iberyjski Kongres Egiptologiczny już w przyszłym tygodniu

W dniach 9 - 12 marca odbędzie się V Iberyjski Kongres Egiptologiczny w Cuenca. Sergio Alarcón Robledo, członek Misji Hatszepsut, wystąpi z referatem dotyczącym oryginalnego układu Górnego Dziedzińca świątyni o godz. 18.05 w pierwszym dniu kongresu.

Program kongresu oraz więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

Relacja fotograficzna z otwarcia Kompleksu Kultu Solarnego

Zapraszamy na pierwszą relację fotograficzną z uroczystości otwarcia Kompleksu Kultu Solarnego. Zdjęcia można obejrzeć w naszej GALERII. Autorem zdjęć jest fotograf Misji, Maciej Jawornicki.