Projekt Asasif

W ramach działań Polskiej Misji w świątyni Hatszepsut od 2013 roku realizowane są badania Asasifu Północnego pod kierunkiem Patryka Chudzika z Uniwersytetu Wrocławskiego. Zapraszamy do zapozniania się z Projektem Asasif w zakładce Badania.

Strona Misji na Facebooku

Od niedawna najnowsze informacje o działalności Misji Hatszepsut dostepne są również na Facebooku. Oprócz misyjnych aktulaności znajdą tam Państwo więcej zdjęć świątyni, z konferencji czy innych wydarzeń związanych z pracami Misji. Zapraszamy do polubienia naszej strony, którą można znaleźć TUTAJ.

ICE 11, 23-30 sierpnia 2015 we Florencji

W dniach 23- 30 sieprnia we Florencji odbędzie się 11 Międzynarodowy Kongres Egiptologów, skupiający badaczy starożytnego Egiptu z całego świata. Obrady będą miały miejsce na Uniwersytecie Florenckim. Wśród ponad 300 prelegentów nie mogło zabraknąć członków Misji Hatszepsut, którzy wygłoszą następujące referaty:

Poniedziałek, 24 sierpnia, godz. 16-16.30, room 8 :

Kamila Braulińska, Cats and Dogs of Hatshepsut

Wtorek, 25 sierpnia, godz. 15.00-15.30, room 8:

Patryk Chudzik, Tombs of High Officials at Asasif Necropolis During the Middle Kingdom and Beyond. Preliminary Report of Work Done by the Polish Mission

Środa, 26 sierpnia, godz. 14.30-15.00, room 8:

dr Anastazja Stupko-LubczyńskaReading the procession of offering bearers in the Chapel of Hatshepsut (Deir el-Bahari)

godz. 15.00-15.30, room 5:

dr Aleksandra Hallmann, Funerary linen from Deir el-Bahari

Czwartek, 27 sierpnia, godz. 9.00-9.30, room 13:

Jadwiga Iwaszczuk, Progress of Work on the Reconstruction of the Temple of Thutmose I

godz. 11.15-11.45, room 8:

Edyta Kopp, The motif of the kiosk during the first half of the 18th dynasty

godz. 11.45-12.15, room 8:

Katarzyna KapiecPr-wr chests as objects for storing ritual materials – study based on the decoration in the Southern Room of Amun in the temple of Hatshepsut at Deir el-Bahari

Pełny program kongresu można znaleźć TUTAJ.

Członkowie Misji Hatszepsut na konferencji Polacy nad Nilem

W dniach 15-18 czerwca 2015 roku odbędzie się coroczna konferencja Polacy nad Nile, podczas której wystąpią członkowie Misji Hatszpesut:

Wtorek, 16 czerwca

dr Marta Sankiewicz

Ikonografia Hatszepsut i Totmesa III w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari jako odbicie
relacji między współwładcami

kierwonik Misji Hatszepsut, dr Zbigniew E. Szafrański

Deir el-Bahari – sezon 2014/2015

Konferencja odbędzie się w Instytucie Archeologii UW w Warszawie.

Program całej konferencji można znaleźć TUTAJ.

Serdecznie zapraszamy!

Media o otwarciu Kompleksu Solarnego, które odbyło się 22 lutego 2015

W mediach zarówno polskich, jak i zagranicznych pojawiło się sporo relacji dotyczących otwarcia dla zwiedzających Kompleksu Kultu Solarnego w świątyni Hatszepsut, które odbyło się 22 lutego 2015. Spis oraz linki do tych relacji można znaleźć w zakładce MÓWIĄ O NAS.

CECE 7th - Europejska Konferencja Egiptologów w Zagrzebiu, 2-7 czerwca 2015

W dniach 2-7 czerwca odbędzie się siódma edycja Europejskiej Konferencji Egiptologów "Egypt 2015: Perspectives of Research", tym razem w Zagrzebiu. W środę, 3 czerwca, członkinie Misji Hatszepsut wygłoszą następujące referaty:

godz.  9.40 Jadwiga Iwaszczuk, IKSIO PAN

Battle scenes from the temple of Thutmose I in Gurna

godz. 10.00 Kamila Braulińska, UW

Some Remarks on the Lion Iconography in the Temple of Hatshepsut at Deir el-Bahari

Konferencja jest organizowana przez kilka ośrodków naukowych: Departament Historii Centrum Chorwackich Studiów Uniwersytetu w Zagrzebiu (reprezetnowany przez dr. Mladena Tomorada), Chorwacki Związek Antropologii Medycznej Chorwackiego Związku Medycznego (reprezentowany przez dr. Mislava Čavkę) oraz Departament Kultur Starożytnych Humanistycznej Akademii w Pułtusku (reprezentowany przez dr Joannę Ppielską-Grzybowską). Konferencja jest również wpółorganizowana przez Chorwacki Instytut Historyczny, Chorwacką Krajową Radę Nauk Historycznych oraz Chorwackie Stowarzyszenie Historyczne.

Konferencja odbędzie się w Chorwackim Instytucie Historycznym w Zagrzebiu.

Program konferencji można znaleźć TUTAJ.

Wywiad z głównym architektem Misji Hatszepsut, dr Teresą Dziedzic

W stronie internetowej Politechniki Wrocławskiej ukazał się wywiad z głównym architektem Misji Hatszepsut, dr Teresą Dziedzic. Serdecznie zapraszamy do lektury!

Wywiad można znaleźć TUTAJ.

II Sympozjum Młodych Egiptologów

W dniach 24-25 kwietnia 2015 roku w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu odbędzie się II Sympozjum Młodych Egiptologów, podczas którejgo będzie można wysłuchać referatów członków Misji Hatszepsut.

II Sympozjum Młodych Egiptologów to kolejne z cyklu spotkań studentów i doktorantów z całej Polski, których zainteresowania badawcze dotyczą starożytnego Egiptu. Organizowane Sympozjum jest kontynuacją tradycji i idei Konferencję Studentów Archeologii Starożytnego Egiptu (KSASE).

Program konferencji można znaleźć TUTAJ.

O Misji Hatszepsut w najbliższym czasie

W najbliższym czasie dr Zbigniew E. Szafrański będzie mówił m.in. o Misji Hatszepsut 17 kwietnia w egipskiej telewizji, natomiast  28 kwietnia w Ambasadzie Czeskiej w Kairze w  ramach cyklicznych konferencji Grupy Wyszehradzkiej - "Egyptological Evening" zostaną wygłoszone dwa wykłady dotyczące Misji:

Dr Zbigniew E. Szafrański, „From prehistory to Roman university and hermitages – the PCMA works”

Izabela Maria Uchman, "History, symbols, time and art. Conservation and restoration of the wall painting at the Temple of Hatshepsut"

Więcej informacji TUTAJ.

Notka o otwarciu Kompleksu Kultu Solarnego w pierwszym numerze nowego biuletynu Ambasady Polskiej w Kairze - Mazurek

W pierwszym numerze nowego biuletynu Ambasady Polskiej w Kairze pt. "Mazurek" ukazała się notka doktora Zbigniewa E. Szafrańskiego o otwarciu Kompleksu Kultu Solarnego w świątyni Hatszepsut, które odbyło się 22 lutego 2015 roku.

Biuletyn można przeczytać TUTAJ. Notka znajduje się na 3 stronie.