Sympozjum konserwatorskie - 11-12.02.2016, Luksor

W dniach 11-12.02.2016 odbędzie się sympozjum konserwatorskie w Muzeum Mumifikacji (11.02.) oraz w hotelu Marsam (12.02.) w Luksorze, w którym udział wezmą nasi koserwatorzy - Rajmund Gazda, Wojciech Myjak, Maria Lulkiewicz, Sara Arbter oraz kierownik Misji dr Zbigniew E. Szafrański. Konferencja podzielona jest na dwie części - 11.02. bedą prezentowane poszczegolne projekty konserwatorskie z Teb (m.in. Rajmund Gazda wygłosi referat pt. "Conservation of Stone Material of the Temple of Hatshepsut"), natomiast 12.02. odbędą się warsztaty konserwatorskie.

Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

Nominacja do nagrody Luxor Times!

Miło jest nam poinformować, że projekt restauracji i konserwacji Kompleksu Kultu Solarnego Polskiej Misji pracującej w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari został nominowany do nagrody Luxor Times w katergorii 5 najlepszych projektów restauracyjnych 2015 roku. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 20 lutego 2016 roku w Luksorze. Wiecej informacji wkrótce!

Sezon 2015/2016 - wznowienie prac

Pod koniec stycznia Misja Hatszpesut wznowiła prace w świątyni. Ta część sezonu poświecona będzie rekonstrukcji ozyriaka przy północnym skarju Dolnego Portyku oraz pracom epigraficznym i rekonstrukcyjnym w Kompleksie Kultu Królewskiego. Kontynuowane są również sondażowe wykopaliska przy zewnętrznej południowej ścianie Kaplicy Hatszepsut oraz projekt analizy i dokumentacji tkanin z grobowca II. Badania potrwają do ok. 17 marca.

Więcej o projekcie rekonstrukcji Kompleksu Kultu Królewskiego można znaleźć TUTAJ i TUTAJ.

Więcej o projekcie analizy i dokumentacji tkanin z grobowca II można znaleźć TUTAJ.

Przerwa i życzenia świąteczno-noworoczne

W połowie grudnia zakończyliśmy pierwszą część seoznu 2015/2016, która poświęcona była przede wszystkim pracom epigraficznym. Członkowie Misji wrócili już do Polski na święta, a prace w świątyni zostaną wzniowione w styczniu. W tym magicznym, świąteczno-noworocznym okresie życzymy wszystkim spokojnych świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w rodzinnym gronie, oraz samej pomyślności w Nowym Roku!

Pierwsze zdjęcia z sezonu 2015/2016

W jesiennej części sezonu prace Misji są skupione przede wszystkim na kontynuacji dokumentacji epigraficznej. Pierwsze zdjęcia z sezonu 2015/2016 można obejrzeć w naszej galerii. Serdecznie zapraszamy TUTAJ.

Kolejny sezon prac rozpoczęty!

Na przełomie października i listopada rozpoczął się kolejny sezon prac polskiej Misji w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari. Podczas jesiennej części sezonu (do przerwy świąteczno-noworocznej) prace Misji będą skupione na dokumentacji epigraficznej w Portyku Puntu, Głównym Sanktuarium Amona oraz w Południowym Pomieszczeniu Amona. W ramach prac archeologicznych założono sondaż przy południowej zewnętrznej ścianie Kaplicy Hatszepsut. Naszym egipskim inspektorem jest Sayed Mohammed Sayed.

Ponadto w naszym domu gościmy dwie inne polskie ekipy związane z Misją Hatszepsut - Misja Totmesa III, która prowadzi prace w magazynie z blokami ze świątyni Totmesa III z Deir el-Bahari (pod kierunkiem dr Moniki Dolińskiej) oraz Projekt Asasif (pod kierunkiem Patryka Chudzika).

Więcej o projektach kontynuowanych w tym seoznie:

Portyk Puntu

Południowe Pomieszczenie Amona

Projekt Asasif

Odznaka honorowa “Bene Merito” dla dr. Zbigniewa E. Szafrańskiego

Dr Zbigniew E. Szafrański, dyrektor Misji, został odznaczony "Bene Merito" w uznaniu za zasługi dla promowania i umacniania dobrego imienia Polski oraz pozycji polskiej archeologii śródziemnomorskiej za granicą. Odnazkę przynał minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, natomiast odnaczenia dokonał Ambasador RP Michał Murkociński. Uroczystość odbyła się 19 paździenrika 2015 roku w Stacji Badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW w Kairze.

Więcej informacji można znaleźć TUTAJ i TUTAJ.

Projekt Asasif

W ramach działań Polskiej Misji w świątyni Hatszepsut od 2013 roku realizowane są badania Asasifu Północnego pod kierunkiem Patryka Chudzika z Uniwersytetu Wrocławskiego. Zapraszamy do zapozniania się z Projektem Asasif w zakładce Badania.

Strona Misji na Facebooku

Od niedawna najnowsze informacje o działalności Misji Hatszepsut dostepne są również na Facebooku. Oprócz misyjnych aktulaności znajdą tam Państwo więcej zdjęć świątyni, z konferencji czy innych wydarzeń związanych z pracami Misji. Zapraszamy do polubienia naszej strony, którą można znaleźć TUTAJ.

ICE 11, 23-30 sierpnia 2015 we Florencji

W dniach 23- 30 sieprnia we Florencji odbędzie się 11 Międzynarodowy Kongres Egiptologów, skupiający badaczy starożytnego Egiptu z całego świata. Obrady będą miały miejsce na Uniwersytecie Florenckim. Wśród ponad 300 prelegentów nie mogło zabraknąć członków Misji Hatszepsut, którzy wygłoszą następujące referaty:

Poniedziałek, 24 sierpnia, godz. 16-16.30, room 8 :

Kamila Braulińska, Cats and Dogs of Hatshepsut

Wtorek, 25 sierpnia, godz. 15.00-15.30, room 8:

Patryk Chudzik, Tombs of High Officials at Asasif Necropolis During the Middle Kingdom and Beyond. Preliminary Report of Work Done by the Polish Mission

Środa, 26 sierpnia, godz. 14.30-15.00, room 8:

dr Anastazja Stupko-LubczyńskaReading the procession of offering bearers in the Chapel of Hatshepsut (Deir el-Bahari)

godz. 15.00-15.30, room 5:

dr Aleksandra Hallmann, Funerary linen from Deir el-Bahari

Czwartek, 27 sierpnia, godz. 9.00-9.30, room 13:

Jadwiga Iwaszczuk, Progress of Work on the Reconstruction of the Temple of Thutmose I

godz. 11.15-11.45, room 8:

Edyta Kopp, The motif of the kiosk during the first half of the 18th dynasty

godz. 11.45-12.15, room 8:

Katarzyna KapiecPr-wr chests as objects for storing ritual materials – study based on the decoration in the Southern Room of Amun in the temple of Hatshepsut at Deir el-Bahari

Pełny program kongresu można znaleźć TUTAJ.