Nowy numer Études et Travaux z artykułami o świątyni Hatszepsut

Pod koniec 2014 roku ukazał się nowy, XXVII numer czasopisma Études et Travaux, wydawanego przez IKŚIO PAN. Znajdą tam Państwo cztery artykuły dotyczące świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari:

Olga Białostocka, A Nome Procession from the Royal Cult Complex in the Temple of Hatshepsut at Deir el-Bahari, EtudTrav XXVII (2014), pp. 19-36

Olga Białostocka, Palace or Slaughterhouse? The Function of the Room with a Window in the Hatshepsut Temple at Deir el-Bahari, EtudTrav XXVII (2014), pp. 37-60

Andrzej Ćwiek, Old and Middle Kingdom Tradition in the Temple of Hatshepsut at Deir el-Bahari, EtudTrav XXVII (2014), pp. 61-93

Anastasiia Stupko-Lubczyńska, Inscribed Vessels Represented in the Chapel of Hatshepsut at Deir el-Bahari?, EtudTrav XXVII (2014), pp. 405-420

Serdecznie zapraszamy do lektury!

Creativity and Innovation in the Reign of Hatshepsut - publikacja z konferencji w Grenadzie, która odbyła się w 2010 roku

W oczekiwaniu na wznowienie prac w świątyni Hatszepsut, proponujemy lekturę jednej z nowszych publikacji dotyczących czasów Hatszepsut:

J.M. Galán, B.M. Bryan, P.F. Dorman (eds), Creativity and Innovation in the Reign of Hatshepsut. Papers from the Theban Workshop 2010, SAOC 69, Chicago 2014.

Jest to publikacja z konferencji w Grenadzie, która odbyła się w maju 2010 roku w Instytucie Studiów Arabskich Hiszpańskiej Narodowej Rady Badań Naukowych (CSIC). Na stronach 125 - 138 znajduje się artykuł doktora Zbigniewa E. Szafrańskiego "The Exceptional Creativity of Hatshepsut".

Publikację można pobrać TUTAJ.

Przerwa oraz życzenia świąteczno-noworoczne

W połowie grudnia 2014 roku Misja Hatszepsut zakończyła jesienną część sezonu 2014/2015. Był to bardzo owocny czas dla wszystkich uczestników prac. Misja powróci do Deir el-Bahari w styczniu, po przerwie świąteczno-noworocznej. Korzystając z okazji, życzymy wesołych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

Sezon 2014/2015 rozpoczęty!

2 listopada 2014 roku otwarty został kolejny sezon prac polskiej misji w świątyni Hatszepsut. Jesienna część sezonu poświęcona będzie przede wszystkim pracom epigraficznym oraz studiom nad architekturą. Kontynuowana jest dokumentacja w Głównym Sanktuarium Amona oraz w Południowym Pomieszczeniu Amona. Rozpoczął się również nowy projekt dotyczący opracowania Portyku Puntu (więcej informacji wkrótce). Obecnie naszym inspektorem z egipskiej strony jest Mohammed Saleem.

Członkowie misji na konferencji "10. Ägyptologische Tempeltagung"

Członkowie misji wystąpią na konferencji "10. Ägyptologische Tempeltagung. Ägyptische Tempel zwischen Normierung und Individualität".

Konferencja odbędzie się się w dniach 29-31 sierpnia 2014 i organizowana jest przez das Ägyptologische Institut der LMU München.

sob. 30 sierpnia, godz. 9.00

Patryk Chudzik,

Unique royal mortuary temple and unusual private complexes. Architecture of the Mentuhotep Nebhepetre monument reflected in the funerary structures of high officials at Thebes

dr Zbigniew E. Szafrański,

Prototypes and Innovations in the Temple of Hatshepsut at Deir el-Bahari

dr Andrzej Ćwiek,
Statuary Program of Djeser-djeseru in the Light of Recent Research

dr Anastasiia Stupko-Lubczyńska,

The Offering Chapel of Hatshepsut in the Temple at Deir el-Bahari – an unusual motif incorporated into typical offering scenes

Kompletny program konferencji znajdziesz TUTAJ.

Więcej informacji na temat konferencji znajdziesz TUTAJ.

Rozszerzenie współpracy Misji Hatszepsut z egipskim Ministerstwem Starożytności

W czwartek 24 lipca w Kairze odbyło się spotkanie dyrektora Stacji Badawczej w Kairze i kierownika Misji Hatszepsut, doktora Zbigniewa E. Szafrańskiego, z egipskim ministrem starożytności, doktorem Mamdouhem Al-Damati. W czasie spotkania omówiono dotychczasową współpracę oraz perspektywy na przyszłość. Planowane jest stworzenie kursów dla egipskich archeologów na wykopaliskach w Aleksandrii na Kom el-Dikka oraz w ramach polskich prac w świątyni Hatszepsut. W czasie tych kursów egispcy koledzy poznawaliby metodykę prac archeologicznych, konserwatorskich oraz najnowsze techniki badań stosowane przez Polaków. Dr Zbigniew E. Szafrański podkreślił ogromne znaczenie współpracy polsko - egipskiej, zwłaszacza mającej na celu ochronę zabytków Egiptu.

Źródło: http://www.tnnegypt.com/egypt/ministry-antiquities-colloborate-polish-archaelogy-centre/

Członkowie misji na konferencji "Polacy nad Nilem"

Dr Zbigniew E. Szafrański, dr hab. Mirosław Barwik oraz dr Anastasiia Stupko-Lubczyńska wystąpią na konferencji Instytutu Archeologii oraz Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego "Polacy nad Nilem".

Konferencja odbędzie się na terenie Instytutu (Szkoła Główna głównego kampusu Uniwersytetu, Warszawa, Krakowskie Przedmieście 26/28), w sali 209.

śr. 11 czerwca, godz. 9.30

Mirosław Barwik,

Budowniczowie świątyni

czw. 12 czerwca, godz. 15.30

Zbigniew E. Szafrański,

Świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari, sezon 2013/2014

Anastasiia Stupko-Lubczyńska,

Projekt rekonstrukcji górnych partii ścian Kaplicy Hatszepsut w jej świątyni w Deir el-Bahari

Kompletny program konferencji znajdziesz TUTAJ.