Aktualności

Wielkie otwarcie Kompleksu Kultu Solarnego już w niedzielę, 22 lutego 2015 roku!

W niedzielę 22 lutego 2015 roku o godzinie 11.30 rozpoczną się uroczystości związane z otwarciem Komplesku Kultu Solarnego dla zwiedzających. Zostaną one zaingurowane przemowami następujących osób:

 

Dr Mamdouh Eldamaty, Minister Starożytności w Egipcie

J.E. Pan Michał Murkociński, Ambasador Polski w Egipcie

Dr Zbigniew Szafrański, Dyrektor Polsko-Egipskiej Misji Archeologiczno-Konserwatorskiej w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari

 

Wydarzenie jest zorganizowane przez Egipskie Ministerstwo Starożytności we współpracy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW (reprezentowanym m. in. przez Dyrektora Centrum, prof. Tomasza Waliszewskiego) i Ambasadą Polski w Egipcie. 

 

Po południu uroczystości przeniosą się do domu Misji, Metropolitan House. O godzinie 16.30 odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej przygotowanej z okazji 100-lecie Metropolitan House, następnie o godzinie 17.00 Marcel Maessen wraz z Mariuszem Cabanem wygłoszą wykład.

 

Plansze przygotowane z okazji otwarcia Kompleksu można pobrać TUTAJ:

 

         

 

Trwają prace przed otwarciem Kompleksu Kultu Solarnego

Obecnie w świątyni Hatszepsut Polska Misja skupia się na przygotowaniach do otwarcia Kompleksu Kultu Solarnego, które nastąpi już za tydzień. Trwają prace nad wytyczeniem ścieżek zwiedzania, ostateczną konserwacją reliefów, odpowiednim zabezpieczeniem i przygotowaniem tej części świątyni dla turystów.

 

Nie są to jednak jedyne działania Polaków. Sezon wiosenny tradycyjnie poświęcony jest również konserwacji. W tym roku konserwatorzy zajmują się północnym ozyriakiem z Dolnego Portyku, przeniesieniem zrekonstruowanego wcześniej sfinksa z lapidarium na pierwotne miejsce przy alei procesyjnej na Dolnym Dziedzińcu oraz wstawianiem bloków w ściany Kaplicy Hatszepsut.

 

Pozostałe prace misji odbywają się m.in. w Kompleksie Kultu Królewskiego (weryfikacja epigraficzna w Kaplicy Hatszepsut oraz w Kaplicy Tutmozisa I, dokumentacja fotograficzna w niszach i w kaplicy Tutmozisa I), w lapidariach (elementy architektoniczne) oraz przy dalszym zabezpieczaniu dachu nad westybulem Kaplicy Hathor. 

 

 

Obrona doktoratu członkini Polskiej Misji, Marty Sankiewicz.

Miło jest nam poinformować, że 8 stycznia 2015 roku członkini naszej Misji, Marta Sankiewicz, obroniła z wyróżnieniem pracę doktorską Ikonografia Hatszepsut i Totmesa III w świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari jako odbicie relacji między współwładcami, napisaną pod kierunkiem prof. R. Kolińskiego. Recenzentami byli prof. J. Śliwa z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. A. Niwiński z Uniwersytetu Warszawskiego. Obrona miała miejsce na Wydziale Historycznym UAM.

 

Serdecznie gratulujemy i czekamy na publikację.

 

Więcej o projekcie znajdziesz TUTAJ.

Wznowienie prac w świątyni Hatszepsut

W drugiej połowie stycznia wznowione zostały prace polskiej misji w świątyni Hatszepsut. W tej częśći sezonu skupią się przede wszystkim na konserwacji oraz wykopaliskach. Planowane jest m.in:

 

  •  - ustawienie rekonstrukcji sfinksa Hatszepsut przy alei procesyjnej na Dolnym Dziedzińcu

 - wstawienie nowych bloków w Kaplicy Hatszepsut i Kaplicy Totmesa I

 - dalsze zabezpieczenie obszaru nad westybulem Kaplicy Hathor
 - kontynuacja wykopalisk na Dolnym i Górnym Dziedzińcu 
 - studia, dokumentacja i rekonstrukcje w Kompleskie Kultu Królewskiego

 - dokumentacja zabytków

 

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia wszystkim członkom naszej Misji.

 

 

Otwarcie Kompleksu Kultu Solarnego!

Na 22 lutego 2015 roku zaplanowano otwarcie dla publiczności Kompleksu Kultu Solarnego, znajdującego się w północno-wschodniej części Górnego Dziedzińca świątyni Hatszepsut. Prace konserwatorskie, epigraficzne oraz architekotniczne zostały już ukończone, dzięki czemu możliwe jest udostępnienie tej części świątyni dla zwiedzających. Otwarcie zostanie zorganizowane w ścisłej współpracy z egipskim Ministerstwem Starożytności. 

 

Zainteresowanym przypominamy o egiptologicznej publikacji Kompleksu Kultu Solarnego:

 

 Karkowski, J., The Solar Complex in Hatshepsut’s Temple at Deir el-Bahari, Warsaw 2003.

 

W czasie uroczystości planowane jest również otwarcie wystawy z okazji 100-lecia wybudowania Metropolitan House (bedącym obecnie domem wykopaliskowym Polskiej Misji). Wystawa fotografii przygotwywana jest przez Marcela i Monicę Maessenów z "The t3.wy Foundation for Historical Research in Egyptology". Więcej informacji o wystawie TUTAJ.

 

Nowy numer Études et Travaux z artykułami o świątyni Hatszepsut

Pod koniec 2014 roku ukazał się nowy, XXVII numer czasopisma Études et Travaux, wydawanego przez IKŚIO PAN. Znajdą tam Państwo cztery artykuły dotyczące świątyni Hatszepsut w Deir el-Bahari:

 

Olga Białostocka, A Nome Procession from the Royal Cult Complex in the Temple of Hatshepsut at Deir el-Bahari, EtudTrav XXVII (2014), pp. 19-36

 

Olga Białostocka, Palace or Slaughterhouse? The Function of the Room with a Window in the Hatshepsut Temple at Deir el-Bahari, EtudTrav XXVII (2014), pp. 37-60

 

Andrzej Ćwiek, Old and Middle Kingdom Tradition in the Temple of Hatshepsut at Deir el-Bahari, EtudTrav XXVII (2014), pp. 61-93

 

Anastasiia Stupko-Lubczyńska, Inscribed Vessels Represented in the Chapel of Hatshepsut at Deir el-Bahari?, EtudTrav XXVII (2014), pp. 405-420

 

Serdecznie zapraszamy do lektury!

 

 

Creativity and Innovation in the Reign of Hatshepsut - publikacja z konferencji w Grenadzie, która odbyła się w 2010 roku

W oczekiwaniu na wznowienie prac w świątyni Hatszepsut, proponujemy lekturę jednej z nowszych publikacji dotyczących czasów Hatszepsut:

 

J.M. Galán, B.M. Bryan, P.F. Dorman (eds), Creativity and Innovation in the Reign of Hatshepsut. Papers from the Theban Workshop 2010, SAOC 69, Chicago 2014.

 

Jest to publikacja z konferencji w Grenadzie, która odbyła się w maju 2010 roku w Instytucie Studiów Arabskich Hiszpańskiej Narodowej Rady Badań Naukowych (CSIC). Na stronach 125 - 138 znajduje się artykuł doktora Zbigniewa E. Szafrańskiego "The Exceptional Creativity of Hatshepsut".

 

Publikację można pobrać TUTAJ.

Przerwa oraz życzenia świąteczno-noworoczne

W połowie grudnia 2014 roku Misja Hatszepsut zakończyła jesienną część sezonu 2014/2015. Był to bardzo owocny czas dla wszystkich uczestników prac. Misja powróci do Deir el-Bahari w styczniu, po przerwie świąteczno-noworocznej. Korzystając z okazji, życzymy wesołych i radosnych świąt Bożego Narodzenia oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.

Sezon 2014/2015 rozpoczęty!

2 listopada 2014 roku otwarty został kolejny sezon prac polskiej misji w świątyni Hatszepsut. Jesienna część sezonu poświęcona będzie przede wszystkim pracom epigraficznym oraz studiom nad architekturą. Kontynuowana jest dokumentacja w Głównym Sanktuarium Amona oraz w Południowym Pomieszczeniu Amona. Rozpoczął się również nowy projekt dotyczący opracowania Portyku Puntu (więcej informacji wkrótce). Obecnie naszym inspektorem z egipskiej strony jest Mohammed Saleem.

Członkowie misji na konferencji "10. Ägyptologische Tempeltagung"

Członkowie misji wystąpią na konferencji "10. Ägyptologische Tempeltagung. Ägyptische Tempel zwischen Normierung und Individualität".

 

Konferencja odbędzie się się w dniach 29-31 sierpnia 2014 i organizowana jest przez das Ägyptologische Institut der LMU München.

 

sob. 30 sierpnia, godz. 9.00

 

Patryk Chudzik,

Unique royal mortuary temple and unusual private complexes. Architecture of the Mentuhotep Nebhepetre monument reflected in the funerary structures of high officials at Thebes

 

godz. 9.45

 

dr Zbigniew E. Szafrański,

Prototypes and Innovations in the Temple of Hatshepsut at Deir el-Bahari

 

godz. 11.00

 

dr Andrzej Ćwiek,
Statuary Program of Djeser-djeseru in the Light of Recent Research

 

godz. 11.45

 

dr Anastasiia Stupko-Lubczyńska,

The Offering Chapel of Hatshepsut in the Temple at Deir el-Bahari – an unusual motif incorporated into typical offering scenes

 

Kompletny program konferencji znajdziesz TUTAJ.

Więcej informacji na temat konferencji znajdziesz TUTAJ.